Tour 2008 zonder proloog, met L'Alpe d'Huez
In Parijs is de 95e editie van de Ronde van Frankrijk voorgesteld. Met uitzondering van een klein uitstapje naar Italië wordt die volledig verreden op Franse wegen. Opvallend is de afwezigheid van een proloog en een ploegentijdrit, maar vooral de terugkeer van L' Alpe d'Huez.
De 95e Tour de France start op 5 juli niet met een traditionele proloog, maar met een rit in lijn van Brest naar Plumelec. Als de renners op 27 juli de Parijse Champs-Elysées bereiken, zullen ze net geen 3560 km in de benen hebben.
Het peloton doet in 2008 eerst de Pyreneeën aan en dan pas de Alpen, waar met de 2802 meter hoge la Bonnette het dak van de Tour ligt. Het wordt de hoogste bergpas die ooit is beklommen in Europa.
Tegen de klok
Er staan ook twee individuele tijdritten op het programma, respectievelijk 29 en 53 km lang. En in die proeven tegen de klok liggen ook de bijzonderheden van dit jaar. In Brest is er geen proloog, waardoor Tom Boonen nu al mag dromen van een gele trui.
Dat is zeldzaam: het is al liefst 41 jaar geleden dat het peloton zich nog eens op gang trok met een gewone rit in lijn. De kaarten voor het klassement worden allicht een eerste keer geschud in Cholet, waar een eerste individuele tijdrit op het programma staat. Daarna blijft de tijdritfiets twee weken in de bus, tot de laatste krachtmeting in de Cher. Een ploegentijdrit is er ook dit jaar niet bij.
Parcours
In grote lijnen zit de belangrijkste rittenwedstrijd van vorig jaar er als volgt uit. Vanuit Bretagne trekken de renners richting Nantes, om vandaar een bocht te nemen naar het zonnige Toulouse. De roze stad fungeert als poort naar de Pyreneeën, waar de rit naar Hautacam (met ook de Tourmalet) het meest tot de verbeelding spreekt.
Via overgangsritten in de streek van Nîmes start de eerste Alpenrit in het Italiaanse Cuneo. Behalve het uitstapje naar Italië blijven de Fransen dus binnen de eigen de landgrenzen. Het succesverhaal van Londen en Gent was mooi, maar een beetje chauvinisme blijft op zijn plek. Zoals de traditie wil, is het na een jaar van mondialisering weer tijd voor goeie ouwe Tour de France. Met minder lange verplaatsingen, wat het 'gemakkelijker' maakt voor de renners.
Doping enzo
Hoeveel (maar vooraal welke) ploegen er aan de start komen, is nog niet bekend. 'Geen enkel team is zeker dat het mag starten. Niemand heeft startrecht', was het enige wat Tourbaas Christian Prudhomme daarover kwijt wilde. Hij herhaalde wel dat alle renners die aan de start willen komen, een biologisch paspoort moeten hebben.
Op de vraag of hij dacht dat Michael Rasmussen (die dit jaar door zijn ploeg Rabobank uit de Tour werd gezet op het moment dat hij in het geel fietste, nvdr) aan de start ging komen, antwoordde Prudhomme het volgende: 'Hij heeft geen ploeg en ik kan me niet inbeelden dat er een team (dat aan de start van de Tour wil komen) hem zal aannemen.'
'Maar we mogen het hoofd niet laten hangen door de dopingverhalen. De Tour is en blijft een formidabel evenement', vertelde Christian Prudhomme, directeur van de Tour. 'De supporters langs de weg hebben dit jaar Michael Rasmussen uitgefloten. Ze deden dat uit passie voor de Tour. Die passie moeten we verdedigen', zegt hij.
Datum | Rit | Start - aankomst | Afstand |
za 5 juli | 1 | Brest - Plumelec | 195 km |
zo 6 juli | 2 | Auray - Saint-Brieuc | 165 km |
ma 7 juli | 3 | Saint-Malo - Nantes | 195 km |
di 8 juli | 4 | Cholet - Cholet (tijdrit) | 29 km |
wo 9 juli | 5 | Cholet - Châteauroux | 230 km |
do 10 juli | 6 | Aigurande - Super-Besse | 195 km |
vr 11 juli | 7 | Brioude - Aurillac | 158 km |
za 12 juli | 8 | Figeac - Toulouse | 174 km |
zo 13 juli | 9 | Toulouse - Bagnères-de-Bigorre | 222 km |
ma 14 juli | 10 | Pau - Hautacam | 154 km |
di 15 juli | rustdag | ||
wo 16 juli | 11 | Lannemezan - Foix | 166 km |
do 17 juli | 12 | Lavelanet - Narbonne | 168 km |
vr 18 juli | 13 | Narbonne - Nimes | 182 km |
za 19 juli | 14 | Nimes - Digne-les-Bains | 182 km |
zo 20 juli | 15 | Digne-les-Bains - Prato Nevoso (Ita) | 216 km |
ma 21 juli | rustdag | ||
di 22 juli | 16 | Cuneo (Ita) - Jausiers | 157 km |
wo 23 juli | 17 | Embrun - l'Alpe-d'Huez | 210 km |
do 24 juli | 18 | Bourg-d'Oisans - Sint-Etienne | 197 km |
vr 25 juli | 19 | Roanne - Montluçon | 163 km |
za 26 juli | 20 | Cérily - Saint-Amand-Montrond (tijdrit) | 53 km |
zo 27 juli | 21 | Etampes - Parijs | 143 km |
Bekijk de voorstelling